Zwyżki – typowe i nietypowe przeznaczenia.

Podnośniki koszowe są maszynami dźwignicowymi. Używa się ich do różnego rodzaju prac, które muszą być zrobione na wysokościach. Jakie wyróżniamy rodzaje zwyżek i do jakich stricte prac się je stosuje? Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Typy zwyżek koszowych

Podnośnik koszowy to przyrząd który na hydraulicznym ramieniu ma przytwierdzoną platformę. umożliwia to podnoszenie ludzi na różne wysokości. podnośniki koszowe dzielimy  przez wzgląd na budowę a także na sposób poruszania. 

uporządkowanie przez wzgląd na konstrukcję wyróżnia trzy typy zwyżek:

    • podnośnik nożycowy – posiada wyciągane ramiona, które są skrzyżowane, przez co  jest mocno stabilny.

    • podnośnik przegubowy – ma wyjątkowo duży zasięg roboczy. Dzięki temu można postawić go w znacznej odstępie od miejsca świadczonej roboty. bardzo dobrze sprawdza się np. wśród ruchliwych ulickiedy trzeba wykonać prace dotyczące np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do transportowania ludzi na spore wysokości. posiada nieduże gabaryty, po złożeniu ramienia potrzebuje mało przestrzeni.

Natomiast z uwagi na sposób przemieszczania,zwyżki dzielone są na dwa typy:

    • samojezdne – kursują po płaskim terenie, teposiadające napęd na cztery koła lub gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzą się również w cięższych warunkach.

    • na podwoziach samochodowych – instalowane są na małych pojazdach jak i sporych samochodach. Czasami umieszcza się je też na przyczepach ciągnących samochody.

Do czego wykorzystuje się zwyżki?

Zwyżki mają bardzo dużo funkcji. Świetnie sprawdzają się w  wielu  nie zawsze oczywistych dziedzianach. Pod spodem podajemy przykłady wykorzystania podnośników koszowych.

Prace na budowach

Zwyżki najczęściej stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Stosuje się je do montowania elementów konstrukcyjnychlub  np. okien na dużych wysokościach. Podnośników koszowych używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich a także przy elewacjach budynków. Są to takie działania  przy, których tradycyjne rusztowanie nie wystarcza.

Montowanie reklam

Trudno wyobrazić sobie branżę reklamową bez użycia podnośników. Ogromne reklamy przyklejane są na bokach bloków czy kilkunastometrowych tablicach przy pomocy podnośników. używanie drabiny przy pracach tego typu jest po pierwsze niebezpieczne, po drugie nie ułatwia zadania wreszcie przy wielkich wysokościach jest zwykle niemożliwe. W takim przypadku podnośniki stanowią nieocenioną pomoc.

Mycie okien i elewacji

Dbanie o dobre prezentowanie się budynków także wymaga zastosowania podnośników koszowych. Używanie technik alpinistycznych przy myciu okien przy dużych wysokościach bywa bardzo ryzykowne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej usługi. Dzięki zastosowaniu zwyżki, mycie okien czy czyszczenie elewacji można przeprowadzić o wiele szybciej, dokładniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Dbanie o zieleń w miastach

Podnośniki koszowe mają zastosowanie też  przy pielęgnacji roślin  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Okresowo drzewa potrzebują dokładnego przycięcia  gałęzi, z podnośnikiem praca ta będzie dużo prostsza i bardziej bezpieczna do wykonania.

Usuwanie  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg bywa ogromnie niebezpieczny. wywołał on w przeszłości  wiele  katastrof. Teraz  właściciele budynków są zobligowani do częstego pozbywania się śniagu z dachów, by zapobiec nieszczęściu Dzięki zastosowaniu w tym celu zwyżki można usunąć śnieg dokładnie a do tego w łatwy i bezpieczny sposób.

Branża rozrywkowa

Nietypowym użyciem podnośników koszowych jest stosowanie ichpodczas eventów. Zwyżki stosowane są na różnego rodzaju imprezach. Nieraz pełnią bardzo praktycznezadania jak np. doświetlanie sceny z dużej wysokości, albo jako pomoc przy jej powstawaniu . W niektórychsytuacjach sama zwyżka jest atrakcją. Pozwala ludziom wznieść się na dużą wysokość  żeby  wykonać sobie selfie i podziwiać widoki czy panoramę miasta np. Gdańska. Oczywiście  urządzenie to spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie należy siębać korzystania z podnośnika koszowego w tym celu. Uczestnicy , podczas wyjazdu w górę zabezpieczeni są w tym czasie uprzężą asekuracyjną. Korzystanie z takiej atrakcji może być niezapomnianym doświadczeniem.

***

Jak widać zwyżki  wykorzystywać można na wiele sposobów. Są pomocne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Podziel się poniżej.