Zakład pogrzebowy – jak znaleźć?

Większość osób prędzej czy później będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to nieodłączny fragment ludzkiego życia. Rodzina nieboszczyka w obliczu nieszczęścia stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Często śmierć może być tak druzgocąca, że trudno jest myśleć o przyziemnych sprawach związanych z organizacją pogrzebu. Warto wtedy znaleźć dobrą firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten niezbyt miły proces od kompleksowo bez najmniejszych kłopotów. Zasadnicze, żeby to wydarzenie było wyrażeniem poszanowania dla zmarłej osoby. Dlatego znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak zasadniczą kwestią, nad którą trzeba się dogłębnie zastanowić. Czym należy się sugerować wybierając firmę, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy ta firma może zająć się kompleksowo wszystkimi sprawami?

Dogodne położenie zakładu pogrzebowego

Jednym z istotniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagą szukając zakładu pogrzebowego, jest jego lokalizacja. Zasadnicze jest, żeby położony był w pobliżu cmentarza, na którym będzie pochowany zmarły. Miejscowa firma z całą pewnością będzie znała cmentarz i zasady na nim panujące, a także proboszcza. Umożliwi to na sprawniejszą organizację pochówku. Zakłady pogrzebowe powinny także znać pobliskie szpitale i chłodnie, jeśli nie posiadają swojej. Zazwyczaj takie firmy pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza lub większych miejsc kultu. Niewątpliwie ważnym warunkiem jest również to, aby bliskość zakładu pogrzebowego umożliwiła sprawny transport zwłok. Kiedy śmierć nastąpi w nocy, na pewno będzie zależało rodzinie na sprawnej reakcji pracowników zakładu.

Czy zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie transport zwłok?

Kolejną istotną kwestią jeśli chodzi o wybór firmy pogrzebowej jest to, czy taka firma oferuje przewiezienie zwłok. Jest to szczególnie istotne, kiedy śmierć nastąpiła daleko od miejsca przyszłego pochówku. Niekiedy zdarza się, że należy odebrać zmarłego z drugiego końca kraju a nawet zza granicy. Wówczas warto dowiedzieć się, czy znaleziony zakład pogrzebowy oferuje transport zwłok na duże odległości. Najczęściej takimi usługami zajmują się zakłady pogrzebowe z dużych miast np. w Bielsku – Białej.

Usługi oferowane przez zakład pogrzebowy?

Poszukując odpowiedniego zakładu należy również brać pod uwagę na zakres oferowanych usług. W tak trudnym momencie jakim jest zgon bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w żalu wolałaby oddelegować większość obowiązków powiązanych z organizacją pogrzebu na firmę pogrzebową. Warto zorientować się, czy fachowcy mogą pomóc w większości formalności takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku od zarządu cmentarza. Usługi pogrzebowe renomowanych firm zazwyczaj obejmują również dobór trumien lub w przypadku kremacji – urn, wybór kwiatów, oprawa muzyczna ceremonii. Niektóre zakłady pogrzebowe ma odpowiedni sprzęt, który usprawnia uroczystość taki jak np. winda służąca do spuszczenia trumny do grobu, baldachim zasłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia i wiele innych. Na pewno wszystko zależne jest od indywidualnych wymagań bliskich i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację pogrzebu. 

Dlaczego lokalizacja krematorium jest istotna?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, musi zorientować się położone jest krematorium. Część zakładów w swojej ofercie posiada również udział w czasie kremacji zwłok. W takiej sytuacji zasadniczy jest fakt, czy w pobliżu miejsca pochówku położone jest krematorium wyposażone w kaplicę, w której odbędzie uroczystość. Krematoria zlokalizowane są zazwyczaj niedaleko większych miejscowości. Dlatego jeżeli bliscy chcą pożegnać zmarłego uczestnicząc w kremacji, zakład pogrzebowy znajdzie krematorium, które położone jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.