To warto wiedzieć na temat cięcia blach laserem

Cięcie blach za pomocą lasera  pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu materiałów o różnym typie. Co więcej, daje ona dużą nagminność działań, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy stosujemy inne technologie obrabiania. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym jest cięcie laserowe we Wroclawiu a także inne ciekawostki o tym zabiegu.

Na czym polega zabieg laserowego cięcia blach?|Jak przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie za pomocą lasera pozwala na uzyskanie w pełni precyzyjnej formy różnego typu materiałów. Dodatkowo, to daje powtarzalność czynności, która jest właściwie nie do powtórzenia podczas gdy stosujemy inne technologie obróbki. Czym tak naprawdę jest cięcie za pomocą lasera? to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie której użyta zostaje wiązka laserowa, rozprowadza ona sporą ilość energii na małej przestrzeni. W momencie, gdy promień laserowy dotknie powierzchni na której jest materiał, spora ilość energii się na nią przenosi. To pozwala na wykonanie idealnych nacięć. Sprawia to, że cięcie laserem zdecydowanie odznacza się wśród pozostałych metod obróbki materiałów.  Warto jednakże pamiętać, iż wszystkie lasery do cięcia blachy różnią się do siebie. Jakość jaką ma wiązka laserowa może dosyć istotnie się różnić. Warto również dodać o typach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie wraz z wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia blach za pomocą lasera poprzez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Jednakżę w sytuacji metody o nazwie wypalanie, na początku stapia się materiał. Kolejnym krokiem jest wdmuchanie stopionej części za pomocą gazu.Cięcie laserem blach oraz metali realizuje się na jeden z następujących sposobów:

Cięcie reaktywne

Używa się tutaj strumienia tlenu bądź mieszanki chemicznej zawierającej tlen oraz argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie za pomocą lasera przez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne niż inne sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Ta metoda oparta jest o wytwarzanie pęknięć. W jaki sposób odbywa się cięcie blachy za pomocą tej metody? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, które doprowadzają konkretny kawałek metalu do ogromnej temperatury. Taka metoda jest polecana do materiałów o grubości co najmniej 1 mm.

Cięcie w stanie ciekłym

Metoda ta zwykle znajduje zastosowanie w przypadku metali z wysokich stopów. 

Blachy które można poddać obróbce?

Realnie to obróbce poddawane mogą być wszystkie rodzaje blach. Dodatkowo  warto również wspomnieć , że wiele marek w miastach takich jak przykładowo Warszawa czy Wrocław oferuje usługę laserowego cięcia blach. Warto jednak mieć w pamięci to że wielkie znaczenie ma to jaką blacha ma grubość, które będą poddane obróbce. W przypadku blach aluminiowych to jest minimum 3 milimetrów. W przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe idealnie sprawdzi się w elementach o grubości 6 mm. 

Plusy laserowego cięcia blach – sprawdź je

W przeciwieństwie do innych metod obróbki, laserowe cięcie blach ma dużo zalet.

Do najistotniejszych plusów tej metody należą:

  • efektywność procesów – dzięki użyciu jednolitej wiązki lasera, nasza blacha podlega szybkiej obróbce. W krótkim czasie będziemy w stanie uzyskać także skomplikowane kompozycje, a element jest natychmiast gotowy do użycia, nie ma już konieczności dodatkowego obrabiania.
  • perfekcyjna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach są ustawione automatycznie, dzięki czemu osiągamy dużą powtarzalność. Nawet precyzyjne, ciężkie do osiągnięcia efekty można w 100 procentach {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • cięcie kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, możemy ciąć koszty związane z utratą tworzywa. Laser wytwarza przecież cienką wiązkę, zapewniającą dokładne cięcie, nie uszkadzając przy tym pozostałej części materiału.