Odnawianie klasycznych samochodów – jak się za nią zabrać?

Myślałeś kiedyś dlaczego niektóre auta poruszają się na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. oldtimery. Prawo posiadania charakterystycznych, żółtych tablic jest zarezerwowana dla starszym samochodom(ów), których produkcję przerwano przed laty. Zabytkowy samochód to także lokata i metoda gromadzenia kapitału przez ludzi. Z roku na rok rośnie osób skupujących stare pojazdy i inwestujących w nich swoje fundusze. Aby samochód miał odpowiednią wartość, kluczowe jest aby był w dobrym stanie – sprawny, z oryginalnymi elementami. Przywrócenie pojazdu do ładu to robota dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Dobrze odświeżony samochód można dumnie wystawiać na coraz popularniejszych targach, zlotach czy pokazach poświęconych zabytkom.

Które auta są klasykami?

Żeby samochód mógł zostać wpisany na listę zabytków, musi on spełniać określone kryteria. Po pierwsze musiało zlecieć przynajmniej 25 lat od daty jego produkcji. Natomiast od chwili całkowitego zakończenia produkcji danego modelu musi upłynąć minimum 15 lat. Ponadto co najmniej 75% elementów takiego pojazdu musi być oryginalnych. W przypadku realizacji wymaganych warunków formalnych następuje rozpatrzenie wniosku przez dedykowany(ą) organ: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu korzystnej oceny eksperta, pojazd otrzymuje miano klasyka. Trzeba pamiętać, że klasyczne samochody potrzebują właściwego podejścia. Dzięki temu renowacja starych samochodów zdobywa coraz  większe zainteresowanie ze strony konsumentów. Popyt na wyszkolone w oldtimerach warsztaty stale się zwiększa. Jakie konkretnie usługi proponują fachowcy od historycznych samochodów? 

Najpopularniejsze prace restauracyjne

Bycie właścicielem klasycznego pojazdu to nie jedynie prestiż, ale też zobowiązania. Remont takiego auta odbywa się po uprzednim kontakcie z konserwatorem. Wszelkie działania odbywające się przy samochodzie bądź wymiana jego elementów wymagają zielonego światła od konserwatora zabytków. Ze względu na wiek(u), często bywa dużo do naprawy przy tego typu autach, sprawia to, że potrzeba czekania na opinię konserwatora bywa czasem uciążliwa. Do najczęściej wykonywanych usług związanych z rewitalizacją i utrzymaniem samochodów zaliczamy:

  • Naprawy blacharskie – czas odciska swoje piętno na autach, karoseria wielu z nich z upływem lat pokryła rdza. Usuwanie korozji, czyszczenie i odnowa komponentów to podstawowe prace upiększające klasyki. Czasem, z powodu braku dostępu do oryginalnych części, konieczne jest stworzenie ich we własnym zakresie według określonych projektów.
  • Remonty silników – silnik to serce auta. To często dla tego dźwięku fani motoryzacji decydują się na klasyczne samochody. Potrzeba naprawy silnika może wiązać się z różnymi konsekwencjami – kosmetycznymi poprawkami ale też ze skomplikowanymi remontami kapitalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – eksperci z prawdziwego zdarzenia postarają się aby samochód wyglądał dobrze również wewnątrz. Kosmetyka kokpitu, obicia foteli, prace tapicerskie – w zasadzie jedynym limitem w tej sytuacji może być fantazja klienta. Albo wymogi kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia auta – kolejną z podstawowych usług oferowanych przez specjalistów jest opcja naprawy wnętrza auta. Dotyczy to wszystkich elementów pojazdu – zawieszenia, radia, klimatyzacji itp
  • Całościowe odnawianie – istnieją warsztaty, które trudnią się całkowitą odnową wiekowych samochodów. Proces ten jest bardzo żmudny i pracochłonny, jednak rezultaty pracy mechaników niejednokrotnie porażają. Samochód po kapitalnej renowacji często wygląda lepiej niż w czasach produkcji.

Komu najlepiej przeprowadzić renowację

Klasyczne auto – jeśli ma długo służyć, i co z tego wynika zyskiwać na wartości, musi mieć zapewnioną opiekę na przyzwoitym poziomie. Najlepiej powierzyć samochód fachowcom. Ze wzrostem popularności starszych(ymi) modeli(ami), sektor mechaników skupiających się na starszych autach wzrasta. W związku z tym warto zwrócić uwagę na ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami lokalnych ekspertów. Produkcji części samochodów zaprzestano lata temu, więc ceny i dostępność ich komponentów wymiennych mogą się znacznie różnić. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to swoje rozwiązania i właściwe znajomości.