Kompresor- czym jest i kiedy się psuje?

Co to jest kompresor?

Kompresor jest maszyną dzięki której uzyskamy gaz mające duże ciśnienie. Najczęściej zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Wpływa oczywiście na to jego typ. Aby dokonać proces sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a następnie podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je też w małych warsztatach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, samochodach, a czasem też w gospodarstwach domowych.

Powinniśmy mieć świadomość, że wszystkie kompresory to sprężarki, ale nie wszystkie sprężarki są kompresorami. Wśród sprężarek wyróżniamy też wentylatory i dmuchawy.

Jakie jest zastosowanie kompresora?

Wykorzystanie kompresora różni się zależnie od modelu sprzętu, jego rozmiaru i przedsiębiorstwa, do którego został zamówiony. Kompresor tłokowy, który planujemy używać w gospodarstwach domowych będzie mieć zastosowanie przy pompowaniu kół od roweru albo samochodu, piłek a także materacy. Oprócz tego kompresory są wykorzystywane do zasilania sprzętów pneumatycznych albo pistoletów do malowania ciśnieniowego, a także do czyszczenia pozostałych maszyn. Takie kompresory dosyć często są też w warsztatach samochodowych i wulkanizacji.

Inny model kompresora to śrubowy i często spotkamy go między innymi na budowach. Mechanizm ten wyposażony jest w koła, dlatego można go bardzo szybko doprowadzić do docelowej lokalizacji i użyć w trudnych przestrzeniach. Takie kompresory wyglądem przypominają przyczepę. Bardzo często są wykorzystywane do zasilania sprzętów pneumatycznych takich jak wiertarki udarowe czy też młoty. Używane są również do czyszczenia strumieniowego a także wdmuchiwania kabli. Z racji tego, że są wielofunkcyjne to spotkać je można tak samo podczas remontu dróg jak i w zakładach górniczych.

Jakie awarie kompresora są najpopularniejsze?

To, że powinniśmy zawieźć kompresor do naprawy można poznać po kilku rzeczach. Sytuacje, w których bardzo dobrze jest rozważyć naprawę kompresora to przykładowo nieprawidłowa praca chłodnicy, brak maksymalnego ciśnienia, stukanie podczas pracy lub zdecydowane zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeśli Twoje urządzenie nie działa do końca poprawnie, nie jest w stanie do końca napełnić zbiornika albo ma brudną głowicę, to zdecydowanie zawieź go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie nieprawidłowości często prowadzą do przegrzania, a w następstwie do całkowitego zepsucia się maszyny. Lepiej więc zająć się tym zawczasu, kiedy zobaczymy początkowe nieprawidłowości. Jeżeli nasz kompresor pracuje zdecydowanie głośniej niż do tej pory to może to oznaczać, że któryś element mechaniczny się zużył i należy go wymienić.

Powinno się pamiętać o okresowym zanoszeniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że wykonując im przegląd możemy uniknąć poważnej usterki, która pochłonie dużo pieniędzy.