Jak zmniejszyć spalanie w samochodzie?

Nie da się ukryć, że spalanie jest niezwykle istotną kwestią, jaką warto kierować się w trakcie zakupu samochodu. Należy jednak mieć świadomość, że ostateczne spalanie nie jest zależne tylko i wyłącznie od specyfikacji samochodu (choć to też), lecz także od rodzaju oraz sposobów w jakie go eksploatujemy. Dobrze w związku z tym dowiedzieć się, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie, żeby nie zbankrutować i wydawać względnie niewiele pieniędzy na paliwo niezależnie od tego, czy jeździmy wysłużoną ekonomiczną Skodą, czy może potężnym potworem o wielkiej pojemności silnika. 

Od czego jest zależne spalanie paliwa?

Niezwykle ważne w kwestii spalania paliwa są: ilość koni mechanicznych, a także pojemność silnika. Warto jednak pamiętać, że to, w jaki sposób prowadzimy samochód, także może w istotny sposób wpłynąć na spalanie. Oczywiście dobrze jest zdawać sobie sprawę, że jazda miejska wymaga znacznie większych nakładów paliwa, niż długa trasa pokonywana jednostajnym tempem, bez ciągłego zatrzymywania się oraz wracania do poprzedniej prędkości. Jeśli zatem kluczowym przeznaczeniem naszego samochodu będzie jazda miejska, najlepiej zainwestować w ekonomiczną jednostkę.

Jak zmniejszyć spalanie podczas codziennej eksploatacji?

Żeby zmniejszyć spalanie paliwa, należy trzymać się paru niezwykle prostych porad. Po pierwsze, dobrym pomysłem jest unikanie korków i wybór takiej trasy, która ogranicza przebywanie w nich do minimum. Ponadto warto jechać ze względnie stałą prędkością na jak najwyższym biegu – w trasie idealna jest jazda ok. 100-110 kilometrów na godzinę na piątym lub szóstym biegu. Ponadto, nie opłaca się decydować na regularne zwalnianie i przyspieszanie – jednostajność tempa jest kluczowa, aby spalanie było ograniczone do minimum. Mamy nadzieję, że rzeczowo odpowiedzieliśmy na pytanie dotyczące tego, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie. 

Źródło informacji: Torst