Jak wygląda budowa hal przemysłowych?

Od czego powinno się zacząć przed budową hali przemysłowej?

Najpierw konieczne jest wybranie lokalizacji, w której chcemy postawić halę przemysłową i ustalić bazowy jej plan. Jeśli mamy już teren to koniecznie sprawdźmy wszystkie uwarunkowania techniczne. Wchodzi w to zweryfikowanie wszystkich instalacji, otrzymanie informacji jaka jest nośność gruntów oraz o stanie wód gruntowych. Co więcej potrzebne jest załatwienie zgody na dojazd do lokalizacji, w której hala przemysłowa będzie budowana. Obowiązkowo weź też mapę, na której opracujesz projekt.

Następnym krokiem jest zrealizowanie projektu budowlanego. W tym celu zazwyczaj wynajmuje się architekta lub firmę, która równocześnie będzie wykonawcą hali przemysłowej. Na zestawieniu zadań obowiązkowo umieść także wizytę w Wydziale Urbanistyki, w którym dostaniesz wpis oraz wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu biuro architektoniczne będzie mogło ustalić w jakich wymiarach można postawić halę na wyznaczonej przez nas działce.

Informacje ze strony firmy Bewika – hale przemysłowe

Kiedy niezbędne jest pozwolenie na budowę hali przemysłowej i jak je zdobyć?

Jeżeli stawiamy halę przemysłową i planujemy używać jej nie dłużej niż 180 dni to wystarczające będzie zgłoszenie budowy. Trzeba zanieść je do właściwego Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego i można rozpocząć budowę hali. Po 180 dniach hala przemysłowa musi być poddana rozbiórce ewentualnie może być też przeniesiona gdzieś indziej.

Jeśli natomiast chcemy zamontować całoroczną halę przemysłową, czyli taką, która będzie stała w jednym miejscu dłużej niż 180 dni to konieczne jest złożenie pisma o pozwolenie na budowę.

Razem z wnioskiem trzeba zanieść projekt budowlany, a w zasadzie według nowych przepisów – 3 projekty budowlane. Niezbędny jest projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny – ten ostatni do Urzędu lub Starostwa zanosimy po skończeniu budowy.

W dodatku aby wniosek o pozwolenie był pełen, konieczne jest dodanie do niego dokumentację potwierdzającą warunki techniczne odnośnie gazu, prądu, dostawy wody oraz odbioru ścieków. Musi się tam również znaleźć dokumentacja, która potwierdzi wytrzymałość wodociągu dla celów przeciwpożarowych.

Następne pismo, które trzeba zanieść to pismo potwierdzające prawo do przeznaczenia danego gruntu na cele budowlane oraz oświadczenia projektantów i osób, które sprawdzały projekty budowlane.

O czym jeszcze musimy pamiętać podczas budowy hali przemysłowej?

Jeśli złożyliśmy w pełni uzupełniony wniosek wraz ze wszelkimi załącznikami to Urząd Miasta albo Starostwo Powiatowe musi wydać decyzję w nie więcej niż 65 dni.

Zgodnie z prawem budowlanym, jeśli chcemy odnowić lub przebudować halę przemysłową to nie będziemy potrzebowali pozwolenia. Tak samo będzie w kwestii chęci zrobienia przekształceń na działce budowlanej.

Jeżeli za to mieliśmy zamiar zrobić halę przemysłową tylko do 180 dni i zgłosiliśmy jedynie budowę, a gdy już była zbudowana postanowiliśmy przekształcić ją w całoroczną to powinniśmy zanieść wniosek o budowę przed upływem tego czasu. Jeżeli natomiast nie zdążymy tego zrobić w terminie to halę należy rozłożyć i będzie można postawić ją jeszcze raz dopiero po dostaniu pozwolenia na budowę. Bardzo istotne jest również to, że jeżeli minie przepisowe 180 dni i musimy złożyć halę to nie mamy prawa jej rozstawić ponownie w tej samej lokalizacji. Konieczne jest jej definitywne rozłożenie i przeniesienie w jakieś inne miejsce. Chęć wybudowania jej znowu w identycznym miejscu wiąże się z obowiązkiem posiadania pozwolenia na budowę.