Do czego można wykorzystać stalowe rury?

Rury stalowe mogą różnić się od siebie nie tylko sposobem tworzenia, ale posiadają także różne rodzaje i wartości techniczne. Ważne jest aby w dobry sposób wkomponować typ rur stalowych do planowanego projektu. Warto aby w pierwszej kolejności sprawdzić wszelkie parametry, takie jak ciężar stali, materiał oraz sposób wykonania. Czym różnią się od siebie poszczególne typy rur stalowych i jakie powinniśmy kupić do tworzonego przez nas produktu?

Rodzaje rur stalowych – jakie możemy kupić?

Wyodrębnić możemy rury stalowe, które posiadają szew i powstają poprzez cięcie i na koniec spawanie ukształtowanych płatów stalowych.

Można kupić również rury bezszwowe, jednak ich wytworzenie jest bardzo skomplikowane, przez co nie są często spotykane. Produkuje się je metodą ukośnego walcowania albo Calmesa. Rury bezszwowe wykorzystywane są w takich miejscach, gdzie konieczna jest bardzo dobra nieprzepuszczalność produktu.

Ostatni już model rur stalowych to rury posiadające izolację. Charakteryzują się tym, że są bardzo odporne na wysokie i niskie temperatury oraz na środki chemiczne.

Kiedy i jakie rury stalowe mogą być zastosowane?

Rury stalowe używane są niemal wszędzie. Dużo urządzeń codziennego użytku, takich jak przykładowo pralki, lodówki czy samochody ma w istocie rury stalowe, bez których nie są w stanie właściwie działać. Prawie w każdej branży można odnaleźć ten produkt, który rzecz jazda będzie odpowiednio dostosowany do zapotrzebowania, poprzez zastosowanie właściwych parametrów i cech fizycznych.

Dla przykładu rury stalowe kotłowe muszą charakteryzować się niewrażliwością na bardzo wysokie temperatury dochodzące nawet do 700 st. C i tolerowaniem ciśnienia do 300 barów. 

W przemyśle chemicznym dla odmiany zostaną wykorzystane rury stworzone ze stali kwasoodpornej. Musi być ona niepodatna na gorąco, korozję i różne środki chemiczne. Kolejny typ rur stalowych – rury czarne. Robione są ze stali węglowej i najczęściej są wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym albo do pozbywania się sadzy z przewodów kominowych. Natomiast rury ze stali nierdzewnej są najszerzej używanymi stalowymi rurami. Wykorzystuje się je przykładowo do produkcji balustrad i poręczy schodów, systemów klimatyzacji, urządzeń AGD, elektroniki, instalacji chemicznych i w branży spożywczej podczas tworzenia zbiorników i silosów.

Ważne jest aby wybrać producenta, który perfekcyjnie wytwarza rury stalowe i zwraca uwagę na detale. Idealną firmę z pewnością znajdziecie we Wrocławiu – jest nią na przykład Gostal – rury stalowe.

Jakie są zalety rur stalowych?

Jedną z najistotniejszych zalet rur stalowych jest brak podatności na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie trzeba więc stosować dużej ilości podpór, nawet jeśli posiadamy bardzo długie odcinki rur. Na dodatek stal nie odkształca się i nie rozszerza się na skutek wysokiej temperatury, nie reaguje na oddziaływanie promieni UV a także jest tworzywem bardzo mocno szczelnym, więc tlen nie ma prawa wpaść do wnętrza rur.

Jak widzicie, rury stalowe są niesamowicie funkcjonalnym i popularnym wyrobem. Jeżeli uda nam się znaleźć wykwalifikowany zakład, który zajmuje się produkcją rur ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Polecamy poszukać producenta we Wrocławiu – nie przeliczycie się na produktach z tej miejscowości.