Czy ostrzenie narzędzi jest istotne?

Nic nie jest niezniszczalne. Nawet wydawałoby się tak trwałe przedmioty jak narzędzia. Jeżeli często się z nich korzysta oczywiste jest, że z czasem się zniszczą. Żeby zatrzymać ten proces należy o nie dobrze zadbać i czasami naostrzyć. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak to odpowiednio zrobić, żeby nie zaszkodzić jeszcze mocniej. Z tego powodu tak istotne jest okresowe ostrzenie narzędzi. Jednakże, aby zrobić to właściwie niezbędne są odpowiednie umiejętności oraz precyzja. Duże znaczenie ma również dobry sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba wiedzieć kiedy skorzystać ze szlifierki, a kiedy z ostrzałki. Praca odpowiednio naostrzonymi narzędziami jest nie tylko łatwiejsza, ale również znacznie przyjemniejsza. Bez wątpienia nie wszystkie można ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami warto pójść do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?

Osełka jako niezbędny element do ostrzenia narzędzi 

Prawie w każdym domu znajdują się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przyrządem, który może nam w tym pomóc jest osełka. Dawniej używano jej do ostrzenia sierpów czy kos oraz wytwarzana była ze zwykłego piaskowca. W dzisiejszych czasach przydaje się do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu. Na rynku dostępnych jest wiele osełek, nie tylko takich z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest produkowana również w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt ułatwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – mocowane są na blacie roboczym, nie służą do trzymania w dłoni.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, aby w czasie ostrzenia narzędzia nie skaleczyć dłoni. One również występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Co można ostrzyć za pomocą pilników?

Kolejnym przyrządem służącym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak jak i osełka, pilniki produkuje się w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego rodzaju narzędzia. Pilniki wytwarzane są z bardzo odpornego materiału i zazwyczaj służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Dzięki różnorodnym kształtom są bardzo przydatne do ostrzenia pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które wykonuje się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Jakie narzędzia można ostrzyć szlifierką?

Do ostrzenia różnego rodzaju narzędzi bardzo przydatna jest także szlifierka. Jest to bardzo szybki i nie wymagający wiele wysiłku sposób na naostrzenie tępych narzędzi. Należy pamiętać, że użycie szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji i dokładności. Szczególnie trzeba uważać w czasie ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie się rozgrzeje do zbyt wysokiej temperatury. Większa część stali wykorzystanych do wytwarzania narzędzi jest nieodpornych na przegrzanie, co być przyczyną utraty właściwości. Warto o tym pamiętać przed przystąpieniem do ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc ochłodzić narzędzie. Należy również być ostrożnym podczas przyciskania ostrza do tarczy.

W czasie korzystania z tej metody ostrzenia można użyć pdpowiednich podpórek, które przeciwdziałają kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Na pewno szlifierka jest sprawnym oraz komfortowym sposobem na zaostrzenie zwłaszcza płaskich narzędzi. Jednakże aby móc z niej korzystać trzeba posiadać odpowiednie wyczucie i doświadczenie, żle wykorzystana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zniszczenia.  W wielu miejscowościach takich jak Łódź, Poznań Kraków oraz w wielu innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można dać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym s[ecjalista. Wówczas możemy być pewni, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale i odpowiednio naostrzone.

Kiedy warto ostrzyć narzędzia?

Nie zawsze na czas można zauważyć, że dane narzędzie potrzebuje ostrzenia. Tylko wprawne oko specjalisty ma szansę ujrzeć pierwsze oznaki. Najczęściej się tego podejmujemy, kiedy narzędzie jest już stępione i nie nadaje się do pracy. Większość narzędzi ogrodowych należy pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Duża ilość narzędzi ogrodowych może być kłopotliwa do samodzielnego ostrzenia, dlatego warto oddać je do specjalisty. Trzeba podkreślić, że czasami praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.