Co wchodzi w skład biomasy?

Większość z nas zastanawia się, w jaki sposób może przyczynić się do zadbania o planetę i większego wykorzystywania przerabianych już wcześniej towarów. W wielu krajach coraz popularniejsze są akcje „zero waste”. Przykładów można mnożyć bardzo wiele np. plastikowe butelki ponownie przetwarzane są w taki sam sposób – zamiast wyrzucać, możemy na nowo tworzyć. Ze starych ciuchów korzystamy dłużej albo przeszywamy je na coś nowego albo po prostu przekazujemy je do kolejnych właścicieli. Ten dobry trend zawędrował już do wszystkich sfer naszego życia, szczególnie w temacie energetycznym. Co to jest jest biomasa, a czym są biopaliwa?

Do czego wykorzystywana jest biomasa?

Biomasa jest w pierwszej kolejności używana do produkcji biopaliwa i wygenerowania z niej ciepła. Przez ostatnie kilka lat powstało kilka rozwiązań energetycznych, które umożliwiają korzystanie z biomasy jak np. kotły na biomasę.

Czym jest biomasa?

Biomasa jest źródłem energii z substancji które pochodzą z produkcji roślinnej oraz zwierzęcej, które występują w formie stałej i ciekłej. Jest to rodzaj paliwa. Są to przeważnie odpady, które podlegają biodegradacji (stąd też taka, a nie inna nazwa). Biomasa może być pozostałością po produkcji leśnej albo rolnej. Z biomasy produkowane są biopaliwa.

Biomasa – ekologiczna energia oraz jej rodzaje

Rodzaje biomasy są bardzo różne, wszystko bowiem zależy od tego, skąd została pozyskana. Zostało już wspomniane,że przeważnie są to odpady podlegające biodegradacji. Najczęściej spotykane surowce, które wykorzystuje się do produkcji biomasy to:

  • Ziarna zbóż
  • Zrębki drzewne
  • Ziarna kukurydzy
  • Pellet drzewny
  • Odchody zwierzęce

Biomasa złożona jest przede wszystkim z resztek substancji pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego.

Jakie są pozytywne skutki używania biopaliw?

Największym atutem biopaliw jest to, że są rozwiązaniem które jest przyjazne środowisku. Dzięki wykorzystywaniu z możliwości, które są dobre dla naszej planety wspieramy zarówno samych siebie, jak i przyszłe pokolenia. Zagospodarowanie odpadów zwierzęcych i roślinnych tak, żeby można było je ponownie wykorzystać to nowoczesne rozwiązanie, które pomaga nam w dbaniu o środowisko naturalne. Dużo mniejszym kosztem uzyskujemy takie same efekty.