Co to jest obróbka skrawaniem?

Żeby fragmenty metalu zmieniły się w prawdziwe kształty, trzeba je przetworzyć. Jedną z czynności jest odlewnictwo. Jednak by uzyskać wysoki stopień precyzji, powinno się użyć bardzo złożonych sposobów odlewania, lecz i tak odlaną bryłę powinno się obrobić do ostatecznego wyglądu, ścinając naddatki surowca w postaci nadlewów.

Alternatywą może być tak zwana obróbka skrawaniem. Ta innowacyjna technika umożliwia bardzo skrupulatną obróbkę metali, i nie tylko, można ją używać też do obróbki drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu tej techniki zyskujemy dużą dokładność wykonania, jak też jednakowość kształtów. Dziś opowiemy ci więcej o jakże popularnej w ostatnim czasie technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Informacje na podstawie strony internetowej Masz-ZAP – obróbka skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to pozbycie się zbędnego materiału, aż do uzyskania oczekiwanej formy. Ta technologia obróbki metali jest jedną z opcji tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, iż żeby uzyskać dany kształt należy po kolei usuwać warstwy zbędnego materiału, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to proces, który można wykonać z użyciem przyrządów takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki lub szlifierki, jednakże współczesnym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej efektywne niż znane techniki, lecz też pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację czynności. Ich mocną stroną jest dokładność, z jaką wycinają kształt. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o złożonych formach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali za pomocą maszyny CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

Na czym polega gładzenie?

Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w końcowej obróbce elementów potrzebujących sporej szczegółowości. W ten sposób obrabia się przeważnie otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Atutem gładzenia jest wysoka dokładność wymiarowa oraz nieduża chropowatość. Wygładzać można zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa sięga około jednego metra. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do blisko 20 m. Należy mieć na uwadze, że końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku powierzchniowego.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania wylicza się przede wszystkim: wysoką precyzję umożliwiającą dobre dopasowanie elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, jak również dłuższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Wyróżnia się kilka technik obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na nadawaniu kształtu wycinanego przedmiotu za pomocą ruchu tylko jednego fragmentu noża. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru noża.

Obróbka kształtowa

W danym wypadku kształt jest tworzony przez odwzorowanie w materiale obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Forma noża warunkuje w ten sposób kształt obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie podanej metody sprawia, że narzędzie robi równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kształt obiektu powstaje więc dzięki zazębieniu się przestrzeni przedmiotu z ostrzem. Jednakże bywa to uznawane za dość drogie, a przez to nieczęsto używane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw i przygotowanie bryły do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na tępo i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest większość niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok podczas obróbki skrawaniem. Podczas frezowania na tym etapie zyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten etap jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu pożądanych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest także wygładzana oraz dopieszczone są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.