Co możesz zrobić, żeby zminimalizować spalanie samochodu?

Kupując samochód dla większości osób ważne jest jak duże jest spalanie. Jest to niesamowicie ważny bodziec, ponieważ benzyna nie kosztuje mało i możemy za to zapłacić wysokie kwoty. Co wpływa na wielkość spalania samochodu i czy można zrobić coś, żeby je zmniejszyć?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najszybszą techniką jest zczytanie tego komunikatu z cyfrowego wyświetlacza, który znajduje się w prawie każdym dzisiejszym pojeździe. Powinno się jednak mieć na uwadze, że dane te są szacunkowe i nie koniecznie pokazywana liczba będzie prawidłowa. Dosyć miarodajnym, ale jednak wymagającym czasu sposobem, jest zrobienie pomiarów samodzielnie. W takiej sytuacji na początku trzeba napełnić pełen bak paliwa i spisać przebieg, a później wyjeździć całe paliwo i ponownie napełnić bak. Mając wiedzę jak wiele kilometrów przejechaliśmy na pełnym baku i widząc jak wiele paliwa udało się wlać do pełna, możemy w prosty sposób obliczyć spalanie. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość przejechanych kilometrów między tankowaniami i pomnożyć przez 100. W ten sposób zobaczymy średnie spalanie naszego auta przy zrobionym dystansie. Bez dwóch zdań należy wiedzieć, że całkowicie inne spalanie wyjdzie nam jeżeli całą trasę pokonaliśmy autostradami, a inna wartość będzie jeśli poruszaliśmy się po zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Duże spalanie auta może powodować kilka różnych czynników. Bardzo często są to usterki techniczne samochodu. Na przykład źle pracujący termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w konsekwencji spalanie paliwa może być większe nawet o 30%. Kolejnym elementem, którego niesprawność zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie są one sprawne to silnik pracuje nierówno, w konsekwencji paliwo jest dawkowane błędnie i często zwiększa się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Niewystarczające ciśnienie w nich wpływa na wzrost wykorzystania paliwa. Należy więc myśleć o takim drobiazgu. Mocno oczywistym czynnikiem, a jednak nie każdy o tym wie, jest regularne zmienianie oleju, filtrów a także sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Oprócz awarii samochodu, na to jak duże jest spalanie wpływa nasza technika jazdy. Samochód pali o wiele więcej podczas gwałtownej jazdy, a także kiedy stoimy w korku.

Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?

Na samym początku powinno się nie zapominać o zmianie biegów w odpowiednim momencie. Nie warto szybko startować i jechać na pierwszym biegu dopóki nie osiągnie się 30 km/h. Bezsprzecznie lepiej pod względem oszczędności jest wrzucać kolejne biegi kiedy tylko możemy to zrobić. Po drugie – stała prędkość. Gwałtowne gazowanie oraz hamowanie zdecydowanie nie wpływa dobrze na spalanie samochodu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest waga osób i przedmiotów w pojeździe. O wiele lepsze spalanie jest, kiedy jedzie nim tylko jedna osoba. Powinno się więc nie wozić w samochodzie przedmiotów, których nie potrzebujemy. Jeśli zależy nam na najlepszym spalaniu to trzeba zrezygnować z podgrzewanych foteli i bardzo mocno włączonej klimatyzacji, dlatego że zużywają one prąd, a to bez wątpienia ma wpływ na ilość spalanego paliwa.