Co jest potrzebne, żeby wyremontować łazienkę?

Modernizacja łazienki jest bardzo często mocno nieprzyjemnym wydarzeniem. Chcemy jak najszybciej zakończyć remont, gdyż nie możemy korzystać z łazienki. Zdarza się mimo wszystko, że przytrafia się sporo nieplanowanych rzeczy, które blokują zakończenie prac. Na co warto się przygotować i jakie materiały budowlane zawsze się przydadzą, aby podczas remontu nie martwić się ich brakiem?

Co warto załatwić przed rozpoczęciem remontu łazienki?

Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem samego remontu warto sprawdzić czy nie mamy obowiązku poprosić o pozwolenie w spółdzielni. Taka sytuacja może być konieczna kiedy planujemy wymienić okna czy też połączyć dwie łazienki w jedną. Oczywiście dotyczy to jedynie remontu w bloku. Oprócz samych formalności warto też wziąć pod uwagę odpady, jakie stworzy remont. Nie chodzi tutaj oczywiście o standardowe odpadki, ale o starą wannę czy też umywalkę, albo o zużyte kafelki. Duże wyposażenie łazienki należy wliczyć jako śmieci wielkogabarytowe, a w związku z tym, nie można ich wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci.

Na każdym osiedlu, też w Słupsku, raz na jakiś czas ma miejsce zabieranie śmieci wielkogabarytowych. Warto zorientować się w jakim terminie będzie on miał miejsce u nas. Unikniemy wtedy zagwostki, co zrobić ze starą szafką, która zagraca nam przestrzeń. Jeśli planujemy zburzyć ścianę to zdecydowanie powinien zainteresować nas temat wywożenia gruzu. W niektórych miejscach w Mrągowie znajdują się dostępne dla mieszkańców pojemniki na gruz. Zdarza się jednak, że konieczne jest zorganizowanie go samemu i w tym celu niezbędny jest kontakt z firmą, która takie kontenery udostępnia, a potem zajmuje się wywożeniem tego gruzu. Z pewnością znajdziemy taką w Sierakowicach i w Lęborku.

Na co postawić przy wykańczaniu ścian?

Jeszcze jakiś czas temu jedynym sposobem wykończenia ścian były kafelki. W dzisiejszych czasach jednak coraz częściej zauważyć można podział na część z płytkami i część, która jest pomalowana farbą. Często też łazienki są w całości malowane farbą, ponieważ łatwo dostępne są takie wodoodporne, dedykowane do łazienek.

Weźmy pod uwagę sytuację, kiedy nasza łazienka jest w płytkach na ścianie. Na początku trzeba więc je skuć. Jeśli na ścianę chcemy ponownie położyć nowe płytki, to konieczny jest zakup takich materiałów budowlanych jak: klej do płytek, fugi, grunt oraz oczywiście nowe płytki. Koszt będzie różny ponieważ ceny płytek mogą się bardzo różnić. Za wszystkie materiały budowlane możemy zostawić w sklepie nawet 1200-6000 zł. Całkowicie inaczej będzie wyglądać sytuacja jeśli zdecydujemy się na malowanie ścian. Wtedy materiały budowlane, które trzeba będzie kupić to tylko farba. Powinniśmy mimo wszystko pamiętać, że po skuciu płytek nasza ściana prawdopodobnie będzie potrzebować wygładzenia, tak, żeby dało się ją pomalować, a to generuje dodatkowe koszta.

Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?

Bez wątpienia najważniejsze w łazienkowej podłodze, to wodoodporrność. Właśnie z tego powodu najczęściej stawia się na płytki podłogowe, które poza odpornością na wodę, mogą pochwalić się wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu. Przy wyborze właściwych płytek warto zwrócić uwagę na ich powierzchnię. Niesamowicie ważne jest, aby nie była ona śliska, tak żeby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. W przypadku zmiany podłogi w łazience musimy się przygotować na zakup takich materiałów budowlanych jak płytki podłogowe, klej do nich, fugę i grunt. Bardzo istotna jest także wylewka samopoziomująca, tak żeby nasza podłoga była równa i kafelki dobrze leżały.